Outdoor & Adventure
Sammen står vi stærkere!
Er du klar til at hoppe ud af din komfortzone?
På Outdoor & Adventure kommer du ud, mærker vinden i håret og prøver kræfter med oplevelser, der giver både sug i maven og ro i sjælen.
Vi bruger stranden, luften, himlen, vandet, tyngdekraften, og vores mindset til at udfordre os selv.
Mød underviseren
Dan Halkiær
Undervisningen
Formålet er at have fokus på, hvordan vi udvikler os som mennesker og tager imod nye udfordringer, så vi hele tiden husker det gode liv og evnen til at være- og mærke os selv.
Her kan alle være med.
Det her er et meget socialt fag. I bliver et hold, der bakker hinanden op, hepper og griner sammen, også når det er koldt, vådt eller lidt grænseoverskridende.
Du lærer hurtigt, hvor vigtigt det er at være en god holdspiller. Og hvor langt man kan nå, når man hjælper hinanden.
Du kan bl.a. opleve:
- SUP – både intro og længere ture
- Havkajak (med mulighed for IPP1-kursus)
- Rappelling og bouldering
- Mountainbike
- Outdoor-tur med bål, overlevelse og fællesskab
- Vinterbadning, svedhytte og mad over bål
“En fantastisk outdoor-dag i Svanninge Bakker! Jeg kan fortælle, at selv “det grå guld”, som har lidt stive ben, også kan være med på de vilde og smukke Mountain Bike-spor dernede. Det var en mental og fysisk udfordring for flere af os, men vi klarede det alle sammen med fælles hjælp. Jeg håber virkelig, at alle, uanset alder og hvor de kommer fra, får mulighed for at opleve et ophold på højskole. Det er helt fantastisk og fyldt med sjove og uforglemmelige timer!”
Tidligere elev, Brenderup Højskole 2025
Vil du vide mere om vores andre fag?
Læs mere om dem her





